Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach tira?

Wszystko o Tirach > Porady > Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach tira?

Opony to części do ciężarówek, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa oraz wygody na drodze. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście stan nawierzchni oraz dzienna ilość kilometrów pokonywanych przez pojazd. Czynnikiem w większym stopniu determinującym płynność jazdy samochodem ciężarowym jest jednak ciśnienie w oponach.

Przenoszenie obciążenia

Ciśnienie przenosi znaczną część obciążenia, na które składa się nie tylko masa pojazdu, ale również przewożony ładunek. Nierzadko załadowany towar znacząco zwiększa ciężar całkowity, który musi być w odpowiedni sposób rozłożony. Należy równomiernie rozmieścić ładunek po całości naczepy, aby nacisk na koła był jednakowy. Złe rozlokowanie ciężaru zwiększa nacisk na poszczególne opony, zmniejszając w ten sposób ich ciśnienie. Ono natomiast przekłada się na żywotność opon oraz innych części do tirów, a także techniczną funkcjonalność pojazdu.

Systematyczne kontrolowanie poziomu ciśnienia

Ciśnienie należy systematycznie sprawdzać, przynajmniej co dwa tygodnie. Warto robić to w umiarkowanych warunkach technicznych, przy chłodnych oponach. Niektórzy kierowcy zmniejszają ciśnienie, aby zmniejszyć w ten sposób zużycie paliwa. Systematyczne kontrolowanie jest więc bardzo ważne także z ekonomicznego punktu widzenia. Zbyt niskie ciśnienie może jednak przekładać się na ograniczenie bezpieczeństwa, ponieważ spada wówczas przyczepność opon. Tym samym wydłuża się hamowanie, a omijanie przeszkód oraz wykonywanie zakrętów jest znacznie trudniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *