Klakson o wyróżniającym dźwięku

Wszystko o Tirach > Akcesoria > Klakson o wyróżniającym dźwięku

Styl życia truckerów to przede wszystkim duża dawka indywidualizmu. Już chwila zastanowienia nad specyfiką tego zawodu prowadzi do wniosku, iż kierowca tira jest przez większość czasu skazany na przebywanie we własnym towarzystwie. Nie powinno więc nikogo dziwić, iż w ramach radzenia sobie z zawodowym stresem tirowcy rywalizują ze sobą na polu wyglądu swoich maszyn.

PublicDomainPictures / Pixabay

Gra i trąbi

Najczęściej spotykanymi formami wyróżniania się poszczególnych ciężarówek spośród typowych egzemplarzy jest nadanie ich wyglądowi mocno indywidualnego charakteru, np. poprzez zastosowanie ciekawego malowania karoserii, czy też upiększenie kabiny ozdobnym oświetleniem.

Można jednakże podążyć także w innym kierunku i pokusić się o zastosowanie charakterystycznego sygnału dźwiękowego do podstawowego wyposażenia ciężarówki. Z dużym naciskiem na słowo ‚charakterystyczny’.

Gdzie to kupić?

W sklepach oferujących części do tirów można spotkać przeróżne akcesoria do aut ciężarowych. Wśród nich nieco marginalizowane miejsce, i to całkiem niesłusznie, zajmują specjalne klaksony.

Typowy klakson tira jest głośny i maksymalnie donośny, przez co przywodzi na myśl biblijne trąby jerychońskie. Sięgnięcie po dedykowane części do ciężarówek w postaci nietypowego sygnału dźwiękowego to jednoznaczna próba odejścia od tego schematu. Próba, która zazwyczaj kończy się pełnym powodzeniem.

Na rynku z powodzeniem można więc znaleźć produkty, które brzmią melodią z ulubionej piosenki, czy też rytmem z aktualnego radiowego hitu. Co szczególne istotne nie ma większych problemów z doborem odpowiedniego klaksonu do danej ciężarówki, bowiem obecnie większość producentów tirów stosuje w tym zakresie ustandartyzowane rozwiązania.

Czy to legalne?

Oczywiście, jak ma to miejsce w przypadku każdej przeróbki seryjnego wyposażenia, również i przed wymiana klaksonu należy zastanowić się nad legalnością takiego działania. Nie powinno tu być jednak większego problemu, bowiem przepisy nie narzucają konkretnych rozwiązań w tym zakresie, pozostawiające wolną rękę producentom ciężarówek.

Tym bardziej więc wymiana klaksonu na inny nie powinna rodzić żadnych negatywnych konsekwencji dla zmieniającego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *